Workshop Program


CMCS 2018

Saturday 14 April 2018, Aristotelis II

8:00 Registration opens
08:45 – 09:00 Welcome
09:00 – 10:00 Keynote Talk: Relating Structure and Power: Comonadic Semantics for Computational Resources
Samson Abramsky
10:00 – 10:30 Coffee Break
10:30 – 12:30 Session 1
10:30 – 11:00 Steps and Traces
Bart Jacobs, Paul Levy and Jurriaan Rot
11:00 – 11:30 Categorical Buechi and Parity Conditions via Alternating Fixed Points of Functors
Natsuki Urabe and Ichiro Hasuo
11:30 – 12:00 (In)finite Trace Equivalence of Probabilistic Transition Systems
Alexandre Goy and Jurriaan Rot
12:00 – 12:30 Long-Term Values in Markov Decision Processes, (Co)Algebraically
Frank Feys, Helle Hvid Hansen and Larry Moss
12:30 – 14:00 Lunch
14:00 – 16:00 Invited Tutorial: Picturing Quantum Processes: Interdisciplinarity and Automation
14:00 – 14:50 Picturing Quantum Processes I: Cups, Caps, Spiders and Interdisciplinarity
Bob Coecke
15:00 – 15:50 Picturing Quantum Processes II: ZX and Automation
Aleks Kissinger
16:00 – 16:30 Coffee Break
16:30 – 17:40 Session 2
16:30 – 17:00 Monoidal computer III: A coalgebraic view of computability and complexity
Dusko Pavlovic and Muzamil Yahia
17:00 – 17:20 Causality, quantum channels, and Mealy machines (Short contribution)
Aleks Kissinger, Juriaan Rot and Henning Basold
17:20 – 17:40 Recursive Proofs for Coinductive Predicates in Fibrations (Short contribution)
Henning Basold
From 19:00 CMCS Dinner


Sunday 15 April 2018, Aristotelis II

09:00 – 10:00 Invited Talk: Invited Talk: Minimization and nondeterminism
Daniela Petrisan
10:00 – 10:30 Coffee Break
10:30 – 12:30 Session 1
10:30 – 11:00 On Algebras with Effectful Iteration
Jiri Adamek, Stefan Milius and Henning Urbat
11:00 – 11:30 Fibrational Simulations and Quantitative Reasoning
David Sprunger, Shin-Ya Katsumata, Jeremy Dubut and Ichiro Hasuo
11:30 – 12:00 Undecidability of Equality for Codata Types
Ulrich Berger and Anton Setzer
12:00 – 12:30 Intuitionistic Podelski-Rybalchenko Theorem and Equivalence between Inductive Definitions and Cyclic Proofs
Stefano Berardi and Makoto Tatsuta
12:30 – 14:00 Lunch
14:00 – 15:00 Invited Talk: Coalgebraic Logics and Duality
Clemens Kupke
15:00 – 16:10 Session 2
15:00 – 15:30 Predicate Liftings and Functor Presentations in Coalgebraic Expression Languages
Ulrich Dorsch, Stefan Milius, Lutz Schröder and Thorsten Wißmann
15:30 – 15:50 A coalgebraic take on regular and omega-regular behaviour for systems with internal moves (Short contribution)
Tomasz Brengos
15:50 – 16:10 On Retracts of Algebras with Iteration (Short contribution)
Sergey Goncharov, Lutz Schröder, Christoph Rauch and Maciej Piróg